Jarní salát a pampeliškový sirup
Dnes vám dám recept na dobrý jarní salát a pampeliškový sirup.
Smetanka lékařská – pampeliška
Teplotně se nám jaro přehouplo do léta, na loukách se jarní zelená takřka přes změnila ve žlutou. To díky velkému množství malých sluníček - pampelišek. Období jejich květu netrvá dlouho, proto využijte krásné počasí, jděte do přírody a požádejte ji o její dary. Sirup z pampelišek vám v chladných podzimních a zimních měsících ochutí výborně čaj a dodá do těla chybějící sluníčko a světlo. Kromě toho pomáhá i při únavě.
Působení a obsah látek
celkově posilující prostředek s příznivým účinkem na metabolismus
mladé listy pampelišky – kromě jiných látek mají vysoký obsah vitamínu C
k léčbě např. poruch jater a žlučníku a mnoha jiných chorob se užívá kořen
Ředkvičky
Dřív bývali ředkvičky jednou z prvních jarních zelenin, které se objevily v obchodech nebo jež jsme vypěstovali na zahrádkách. Dnes jsem k dostání celoročně. Je to dobře, protože na první pohled bezvýznamná zelenina v sobě ukrývá velmi mnoho cenných látek důležitých pro naše zdraví. Umí pročistit celý náš trávicí trak od úst až ke konečníku a dezinfikovat jej - usmrcuje škodlivé bakterie a zamezuje vzniku plísní. Doporučuje se dávka 6 ředkviček každý den.
Působení a obsah látek
obsahují hodně kyseliny listové, vitamínu C , selenu a vlákniny
podporují peristaltiku střev
usmrcují střevní plísně a bakterie
Pažitka (lidově šnytlík)
Tato silně aromatická zelenina je velmi rozšířená a nechybí na žádné zahrádce. Je vhodná k užití v syrovém stavu, doporučuji co nejdříve po utržení, aby se nesnížil obsah účinných látek. Na zimu si ji můžete zamrazit a mít tak stále doplněk polévek a pomazánek po ruce. je vhodná i k pěstování v truhlících a květináčích. Potom máte zdroj vitaminu C celoročně po ruce.
Působení a obsah látek
zdrojem vitamínu C, provitamín A a vitamín B2
obsahuje minerální látky - soli vápníku, fosforu, draslíku, železa
má blahodárné účinky na ledviny.
Jarní salát
Suroviny
mladé listy pampelišky
vrcholky mladých kopřiv – jenom spaříme, nevaříme
ředkvičky
pažitka
kysaná smetana
sůl, červená paprika (sladká nebo pálivá)
Postup práce
Listy pampelišky, ředkvičky a pažitku nakrájíme nadrobno, kopřivy spaříme a také nakrájíme. Přidáme kysanou smetanu a papriku, osolíme, ozdobíme třeba rajčetem a podáváme. Čím dříve po utržení zeleninu zpracujeme, tím více se v ní uchová výživných látek.
Listy pampelišky jsou mírně nahořklé, pokud je trháme mladé, hořkost je velmi mírná a ve směsi není cítit.
Můžete ho libovolně obměňovat přidáním jiných druhů zeleniny. Já ho dělám hlavně z té, kterou mi poskytuje louka a zahrádka.
Pampeliškový sirup
Suroviny
200 pampeliškových květů (dnes je již nepočítám a beru odhadem)
1,5 l vody
2 citróny
1,5 kg cukru (krupice nebo krystal, ale nejlepší je hnědý nerafinovaný přírodní)
Postup práce
Nasbírané květy (sbíráme v čistém prostředí) zalijeme vodou a necháme do drhého dne odstát. Potom přecedíme přes pláténko nebo hustý cedník a vymačkáme. Přidáme cukr a na plátky nakrájené dobře omyté citróny bez pecek (způsobují zhořknutí). Vaříme do změknutí citónů. Ty potom vyndáme a máme z nich výborné kandované citróny, které můžeme přidávat do čaje nebo si je zamrazit a máme připravenou výbornou "citronádu" do pečiva - mazanců, vánoček, biskupských chlebíčků apod. Šťávu slijeme do předem vypařených a nahřátých sklenic, dobře zavíčkujeme a jsme připraveni na dobu zimy a chladna.
Ředvičková polévka
Tato polévka je rychlá a dobrá. Dělám ji stejně jako kopřivovou, jen místo kopřiv ředkvičky. Je díky ředkvičkám mírně načervenalá, a pokud máte pálivé ředvičky, je ideální je takto zužitkovat, protože polévka je pak mírně pikantní a mohou ji děti.